Цей класичний швейцарський стейк у ніжному томатному соусі — ідеальна домашня страва. Секрет успіху полягає у використанні недорогих шматків стейків, їхньому попередньому розм’якшенні й повільному тушкуванні в соковитому соусі з помідорів і цибулі.
- Підготовка: 20 хвилин
- Приготування: 2 години 14 хвилин
- Загальний час: 2 години 34 хвилини
- Порції: 6 порцій
Походження назви “швейцарський стейк”
Попри назву, швейцарський стейк не має відношення до Швейцарії. Назва походить від техніки розм’якшення м’яса, яку називають “swissing”. Більш жорсткі шматки яловичини, такі як Чак Ай Рол або стейк Фланк чи Оссобуко, обробляють молотком до мʼяса, що залишає кубічні вм’ятини на м’ясі (звідси й інша назва — “кубічний стейк”).
Ідеї подачі
Для класичної подачі швейцарського стейка подають його з зеленими бобами та картопляним пюре. Також добре поєднується з печеними овочами, кукурудзою або рисом.
Рецепт передбачає використання яловичої лопатки або стейку Чак Ай Рол, останній можна придбати у нас в інтернет-магазині.
Чим відрізняється швейцарський стейк від стейка Солсбері?
Стейк Солсбері готують з фаршу, сформованого у вигляді котлет, тоді як швейцарський стейк готується з цілого шматка м’яса. Крім того, стейк Солсбері зазвичай подають з соусом на основі яловичого бульйону, а швейцарський стейк тушкується в томатах з цибулею.
Поради для приготування:
- Як загустити соус: Якщо соус виходить рідким, поставте каструлю на середній вогонь. Змішайте 1 ст. л. борошна з 1 ст. л. холодної води й додайте до соусу, перемішуючи, поки не зникнуть грудочки. Варіть до загустіння.
- Безглютеновий варіант: Щоб уникнути використання пшеничного борошна, загущуйте соус кукурудзяним крохмалем або просто дайте йому випаруватися.
- Спростити приготування: Цю страву можна приготувати в повільноварці.
Інгредієнти:
- 900-1300 г яловичої лопатки або Чак Ай Рол , без зайвого жиру
- 1/2 ч. л. свіжомеленого чорного перцю
- 1 ч. л. солі
- 1 склянка пшеничного борошна (140 грам)
- 3 ст. л. рослинної олії
- 2 середніх цибулини, нарізані четвертинками
- 1 банка (800 г) нарізаних помідорів з соком
Для загущення соусу:
- 1 ст. л. борошна
- 1 ст. л. води
Етапи приготування
Спочатку збираються всі необхідні інгредієнти. Духовку розігрівають до 165°C.
900-1300 гр яловичини без кісток (лопатка або Чак Ай Рол) приправляють 1/2 ч. л. свіжомеленого чорного перцю та 1 ч. л. солі. На дошку насипають достатню кількість борошна, кладуть на неї м’ясо та посипають його ще борошном. Потім м’ясо відбивають молотком, поки воно не стане пласким і пружним на дотик. Залишають в стороні.
У великій жаростійкій сковороді або гусятниці розігрівають 2 ст. л. рослинної олії на середньому вогні. У гарячу, але не димлячу олію додають 2 середніх нарізаних цибулини. Їх обсмажують, постійно помішуючи, до прозорості та легкого золотистого кольору, близько 10 хвилин. Потім цибулю викладають у тарілку за допомогою шумівки.
М’ясо нарізають на 6 шматків і обсмажують у гарячій олії. Якщо сковорода недостатньо велика, смажать партіями, щоб усі шматки зарум’янилися з обох боків (по 1-2 хвилини на кожен бік). При потребі додають залишкову ложку олії між партіями.
На м’ясо викладають обсмажену цибулю, додають банку нарізаних консервованих томатів (800 гр) разом з соком і накривають сковороду кришкою. Ставлять її в розігріту духовку та запікають 1,5–2 години, поки м’ясо не стане м’яким.
Готове м’ясо, томати та цибулю викладають на гаряче сервірувальне блюдо. Соусом, що залишився, поливають стейки перед подачею.
Варіанти для експериментів
- Замість звичайних консервованих помідорів використовують тушковані.
- До цибулі під час обсмажування додають 1 склянку нарізаної селери.
- Перед додаванням томатів до цибулі додають 1 зубчик подрібненого часнику.
- Для додаткового аромату соус приправляють дрібкою орегано та 1 ч. л. насіння селери.
- Для насиченого смаку додають 2 ст. л. томатної пасти разом з помідорами, якщо загущення борошном не планується.
- Для більш рідкого соусу додають 1/2 склянки томатного соку або яловичого бульйону.